Uluslararası İlişkiler > Kardeş Liman Anlaşmaları

Kardeş Liman Anlaşmaları

Kardeş Liman Anlaşmaları

Türk Limanlarının belli kriterlerde yük ve yolcu kapasitesine sahip uluslararası limanlarla teknik iş birliği ve bilgi paylaşımları amacıyla kardeş liman konsepti geliştirilmiştir.

İlk kez 2009 yılında başlayan süreçte bugün itibariyle 7 Türk Limanı ile yabancı liman arasında kardeş liman mutabakatı imzalamıştır. 2012-2013 yılları arasında 5 kardeş liman anlaşması imzalanmıştır.

Anlaşmalar, Türk limanlarıyla deniz ticaret trafiğinin yoğun olduğu ya da ikili ticaret ilişkilerinin artırılması istenen limanlar arasında yapılmaktadır. Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kardeş liman mutabakat muhtıraları imzalanması marifetiyle, limanlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı; yatırım ve finans konularında işbirliği; teknik destek ve yardım ortaklığı; liman teçhizatlarının bakım tutumlarında işbirliği; düzenli hat kurulması gibi konular imza altına alınmaktadır. 

Kardeş liman ilişkisi teatisi talep eden limanlar, internet sitemizdeki "Kardeş Limanlar Paylaşım Platformu"nu kullanarak taleplerini en kısa şekilde Genel Müdürlüğümüze iletebilmekte ve en kısa sürede karşı liman idareleriyle temas sağlanmaktadır.

Liman Mah. Liman Cad. Serbest Bölge/Antalya , Türkiye. Telefon: 0242 259 09 90- 91
Her Hakkı Saklıdır © Antalya Liman Başkanlığı